deweloper-budowa

W poradniku przedstawiamy:

  • różne metody na promocję inwestycji deweloperskich z pomocą internetu,
  • jak jest różnica w kosztach i strategiach pomiędzy dużymi i małymi miastami,
  • jakie kanały promocji wykorzystać w pierwszej kolejności,
  • które działania marketingowo są mniej ważne,
  • jak ułożyć strategię marketingową przy ograniczonym budżecie.

Zapraszamy do lektury!

Reklamy Facebook

Reklamy Facebook bardzo dobrze sprawdzają się przy kampaniach dla deweloperów. Duża jest tutaj zasługa możliwości targetowania grup odbiorców. Wiek, zainteresowania, region gdzie ma się pojawiać reklama i wiele innych pomagają stworzyć skuteczną kampanię.

Zaleta kampanii reklamowej to możliwość śledzenia kosztów i skuteczności. Poniżej przykład kampanii reklamowej prowadzonej przez nas dla lokalnego dewelopera. Jak widać, mamy wgląd w skuteczność na poziomie każdej kampanii oraz poszczególnych reklam:

Reklamy Instagram

W przypadku Instagrama, grupy odbiorców reklamy dobiera się podobnie jak w reklamach na Facebooku. Jest tutaj wspólny menedżer reklam, dzięki czemu grupy utworzone pod reklamy na Facebooku można wykorzystać do tworzenia kampanii na Instagram.

Reklamy mogą pojawiać się na głównej osi z postami, ale możesz też stworzyć reklamy wyświetlane w aktualnościach.

Reklamy Google Ads

Tutaj przy nieruchomościach sprawdzą się dwie opcje reklam, które możesz wykorzystać.

Reklamy tekstowe – czyli reklamy pojawiające się po wpisaniu zapytania np. Deweloper Poznań, mieszkania Kraków itd.

Reklamy graficzne (display) – tzw. Popularne banerki, które będą pojawiać się na stronach właścicieli wyświetlających reklamy Google w ramach programu Adsense (czyli na stronach wydawców reklam)

Na reklamy graficzne warto się zdecydować jeśli zależy Ci przede wszystkim na dotarciu do jak największej liczby odbiorców. Nie będzie to idealnie dopasowana grupa, ale koszty reklam graficznych są niższe i powinny pomóc wypracować odpowiedni poziom konwersji.

Reklama tekstowa pomoże w przygotowaniu kampanii pod ludzi szukających już konkretnych zapytań – od ogólnych typu mieszkania po bardziej precyzyjne jak apartamenty, kawalerki itd.

Poniżej przykład kampanii reklamowej w Google Ads, prowadzonej dla dewelopera:

przykład wyników kampanii

Jak widać, ponownie mamy wgląd w skuteczność i wydatki konkretnej kampanii.

Remarketing

Jeszcze jedna możliwość reklam inwestycji deweloperskich – wspólna dla omawianych wyżej reklam Instagram, Facebook czy Google. Remarketing pozwala na pokazanie reklam osobom, które odwiedziły twoją stronę. Mogą być bardzo skuteczne, bo trafiają do osób, które miały już jakąś styczność z twoją marką (były na stronie).

Często potencjalny klient przegląda kilka czy nawet kilkanaście różnych inwestycji deweloperskich i może zapomnieć o twojej. Odpowiednio dobrana reklama, która przypomni mu o stronie twojej inwestycji może pomóc przy zdobyciu zapytania.

Budżety na działania reklamowe

Budżety to mocno indywidualna sprawa. Będą one różne zależnie od wielkości dewelopera, miasta, ilości inwestycji do sprzedaży, grupy odbiorców reklam itd.

Natomiast upraszczając temat budżetów jest kilka rzeczy, które pomogą ci oszacować jego wielkość.

Narzędzie Ubersuggest (po wybraniu języka polskiego i lokalizacji Polska) pokazuje ci szacunkowe koszty za kliknięcie szukanej frazy (w Google) oraz średnią miesięczną liczbę wyszukań.

W małym czy średnim mieście budżet wielkości kilku tysięcy złotych powinien wystarczyć na przeprowadzenie skutecznej kampanii o dobrych zasięgach. Przykładowe koszty dla mniejszego miasta:

przykładowe koszty promocji dewelopera w Oleśnicy

W przypadku większych miast budżet na reklamy będzie większy bo jest większa konkurencja i koszty za kliknięcie są wyższe:

deweloper we Wrocławiu - przykładowy koszt reklamy

Dodatkowo w dużym mieście mamy więcej osób, przez co na kampanie zasięgowe potrzebny jest większy budżet.

Sprawdzanie skuteczności reklam

Przy prowadzeniu reklam ważne jest śledzenie ich skuteczności. Część wyników będzie podana bezpośrednio w panelu (śr. Koszty wyświetlenia czy kliknięć). Będą i takie które można skonfigurować dodatkowo jak np. wysyłka formularza z zapytaniem.

W przypadku promocji inwestycji deweloperskich śledzenie efektywności jest dość łatwe, bo duża część zapytań odbywa się poprzez formularz kontaktowy i wysłanie zapytania. W przypadku telefonów można też założyć odpowiednie zdarzenia na kliknięcie numeru telefonu.

Jeśli decydujesz się na współpracę z agencją lub specjalistą prowadzącym kampanie reklamowe to powinieneś otrzymywać raporty, które w jasny sposób pokazują koszty i efekty prowadzonych kampanii. Warto tutaj też poświęcić chwilę na własną edukację w tym temacie.

Jak to wygląda u nas

Optymalizując kampanie reklamowe dla deweloperów nastawiamy się pod kątem realizacji konwersji miękkich (sprawdzenie szczegółów inwestycji, galerii) aby jak najszybciej zbudować odpowiednią grupę odbiorców do dalszego prowadzenia działań reklamowych dla podobnych odbiorców. Dopiero po zebraniu odpowiednich danych zaczynamy optymalizację kampanii pod kątem realizacji konwersji twardych (wysłane formularze kontaktowe, kliknięcia w numer telefonu albo adres email).

Dzięki takiemu podejściu bardzo efektywnie wykorzystujemy budżet od początku docierając do odbiorców zainteresowanych inwestycjami deweloperskimi.

Warto też podkreślić elastyczność którą dają kampanie reklamowe. w trakcie trwania kampanii możemy przesuwać budżety pomiędzy poszczególnymi reklamami skupiając się na promocji poszczególnych inwestycji w różnych regionach.

Pozycjonowanie inwestycji deweloperskich

Promocja inwestycji deweloperskich w organicznych wynikach wyszukiwania zazwyczaj ma sens, gdy spełniona jest przynajmniej część warunków:

  • inwestycji będzie więcej niż jedna lub inwestycja jest wieloetapowa, realizowana przez kilka lat
  • jest odpowiedni budżet na marketing, który poza reklamami pozwoli dofinansować pozycjonowanie
  • jest spora konkurencja pośród deweloperów w regionie
  • koszty reklam są wysokie i jest ekonomiczny sens próbować pozyskać ruch organiczny

Trzeba pamiętać, że w marketingu inwestycji deweloperskich nadal priorytetem są reklamy a pozycjonowanie powinno być ich uzupełnieniem.

Pozycjonowanie można podzielić na dwie części.

  • audyt i optymalizacja strony internetowej. Dzięki temu procesowi dbasz o to że strona jest przyjazna wyszukiwarkom, zawiera odpowiednie słowa kluczowe, odpowiednie treści i ma większe szanse na pojawienie się wyżej w wynikach wyszukiwania.
  • linkowanie czyli zdobycie tematycznych linków z innych domen. Linkowanie to kolejna ważna składowa pozycjonowania i mocno wpływa na jego koszt. Linki z innych stron wskazujące na stronę twojej inwestycji wzmacniają domenę. Im mocniejsza i bardziej zaufana domena tym większe szanse, że będzie pojawiała się wyżej w wynikach wyszukiwania. Ważna jest tutaj jakość zdobywanych linków.

Przy pozycjonowaniu inwestycji deweloperskich ważne jest odpowiednie ustalenie priorytetów. Jak wspomnieliśmy dużo zależy od budżetu na marketing.

Często pozycjonowanie ma sens w mniejszych i średnich miastach bo nie będzie aż tak kosztowne. W przypadku dużych miast praktycznie zawsze będzie to duży wydatek. Jak wspomnieliśmy priorytetem powinny być działania reklamowe w social media, Google Ads.

Jeśli dysponujesz odpowiednio dużym budżetem i jesteś w stanie prowadzić równolegle działania reklamowe i pozycjonowania wtedy jak najbardziej można działać na wszystkich tych frontach (reklamy i pozycjonowanie inwestycji deweloperskich).

Odpowiednie przygotowanie strony internetowej – nawet jeśli jej później nie pozycjonujesz

Pozycjonowanie należy zacząć od odpowiedniej optymalizacji strony inwestycji. Obejmuje ona elementy jak optymalizacja słów kluczowych użytych w najważniejszych miejscach na stronie, elementów technicznych strony czy treści. W przypadku audytu SEO można go wykonać nawet dla najmniejszych inwestycji. To jednorazowy koszt a może pomóc zdobyć dodatkowy ruch.

Możesz spróbować zoptymalizować stronę samodzielnie na bazie poradników dostępnych w internecie. Jednak dużo lepszym pomysłem jest po prostu zlecenie tego specjaliście. Nie jest to duży koszt, najczęściej w okolicy 1000 lub kilku tysięcy zł. Dzięki temu będziesz miał pewność, że masz odpowiednio zoptymalizowaną stronę swojej inwestycji.

Co ze stroną w przypadku kolejnych inwestycji

Niektórzy deweloperzy budują kilka inwestycji jednocześnie i dla każdej z nich tworzą osobne strony internetowe. W większości przypadków lepiej jest działać w ramach jednej strony, odpowiednio układając strukturę podzieloną na sekcje.

Dlaczego jedna strona jest lepsza niż kilka oddzielnych? Ławiej budować moc i zaufanie jednej domeny niż kilku na raz. Poza tym oddzielne domeny pod każdą inwestycję pozostają niewykorzystane, gdy dana inwestycja zostanie ukończona i wyprzedana.

Dodatkowo jest to po prostu tańsze Jeśli masz kilka stron internetowych dla kilku inwestycji wtedy musisz zainwestować w utworzenie kilku stron a następnie promować osobno każdą z nich, zainwestować w optymalizację każdej z nich i tak dalej. W przypadku gdy masz tylko jedną wspólną stronę internetową wszystko jest tańsze, bo nie jest rozbijane na kilka serwisów.

Analiza konkurencji

Są możliwości sprawdzenia działań konkurencji. Czy robią promocje? Na co stawiają nacisk w reklamach swoich inwestycji? Dla większości osób najbardziej przydatne będą trzy opcje:

  • Sprawdzenie reklam innych deweloperów na Facebooku – służy do tego narzędzie opisane Biblioteka Reklam Facebooka opisane przez nas tutaj
  • Sprawdzenie reklam innych deweloperów na Instagram – nie ma tu narzędzia, ich reklamy można sprawdzić z urządzenia mobilnego wchodząc w ich porfil a następnie należy odszukać odpowiednią opcję by pokazać aktualne reklamy
  • Sprawdzenie wyników widoczności w wynikach wyszukiwania – tu pomocne może być narzędzie Senuto. Pokaże ono na jakie frazy pojawia się dany serwis konkurencji, jakie inne serwisy pozostałych konkurentów są wysoko. To może być pomocne przy dobieraniu słów kluczowych czy tworzeniu treści na stronę.

Są jeszcze inne metody, ale te trzy dadzą nam dobry obraz tego jakie działania reklamowe prowadzi konkurencja oraz czy i jak bardzo jest obecna w wynikach organicznych.

Poniżej przykład analizy reklam konkurenta z pomocą Biblioteki Reklam Facebooka:

Profil Google Moja Firma

Ważnym elementem strategii marketingowej nastawionej na promocje w danym regionie jest odpowiednia optymalizacja profilu Google Moja firma. Nie jest to trudne, musisz pamiętać o kilku podstawowych rzeczach.

Optymalizacja profilu. Podaj wszystkie niezbędne dane kontaktowe, adresowe oraz dodaj zdjęcia.

To nie wszystko. Masz również możliwość dodania informacji o ofercie a także dodawania postów.

W przypadku dodawania szczegółów oferty zadbaj o umieszczenie odpowiednich słów kluczowych. Co do samych postów ważna jest tutaj regularność. Dodawaj na przykład jeden post tygodniowo z aktualnościami z budowy i z postępów w pracach. Podobną strategię działania można obrać przy zakładaniu ogrodów – jeden post aktualizacyjny na tydzień, dobre zdjęcia i to wystarczy.

Ważne są również opinie umieszczane na profilu, o nich piszemy w następnej sekcji.

Dzięki odpowiednio zoptymalizowanemu profilowi Moja Firma oraz regularnie dodawanym postom masz szansę dotrzeć do jeszcze większej liczby potencjalnych klientów. Profil twojej firmy może pojawiać się w głównych wynikach wyszukiwania jak również w wynikach na Google Maps. Co miesiąc masz wgląd w statystyki jak zmienia się odwiedzalność twojego profilu.

Opinie klientów o deweloperze

Opinie klientów są bardzo ważne, często pomagają podjąć decyzję o wyborze danego dewelopera. Możesz mieć niewiadomo jak duży budżet na reklamy, ale jeśli masz problem z dużą liczbą negatywnych opinii to kampanie reklamowe ucierpią na skuteczności.

Dlatego powinieneś zadbać o zbieranie opinii a szczególnie:

  • Opinie na twoim profilu Google Business
  • Opinie na profilu Facebook
  • Opinie na stronie internetowej inwestycji

Warto się przypomnieć zadowolonym klientom i poprosić o wystawienie opinii.

Co zrobić gdy pojawią się negatywne opinie? Zazwyczaj masz możliwość udzielenia odpowiedzi i wyjaśnić. Jeśli widzisz że pojawiają się negatywne opinie wystawiane przez konkurencję (zdarza się) to jest możliwość zgłoszenia takich opinii.

Poniżej przykład opinii, na które deweloper nie odpowiedział:

przykład negatywnych opinii - deweloper

Newsletter

To bardziej tradycyjna metoda, ale nadal warto prowadzić newsletter i poszerzać bazę subskrynentów.

Newsletter pozwala pozostać w kontakcie z potencjalnymi zainteresowanymi klientami. Proces szukania mieszkania czy innej inwestycji to często długie miesiące dlatego warto stale się przypominać tak by klient pamiętał o naszej ofercie.

Zadbaj o odpowiednią promocję newslettera na swojej stronie internetowej. Pomocne może tu być oprogramowanie jak Freshmail.pl czy Mailchimp.com.

Układając strategię marketingową, dodając kolejne reklamy, zazwyczaj skupiasz się na efekcie – zdobyciu leada (zapytania). Uwzględnij w tym procesie zdobycie adresu e-mail i dodanie go do bazy subskrybentów. Może to być zrobione na przykład na etapie wysyłki formularza.

Oczywiście zadbaj o odpowiednie zgody i czytelną informację że użytkownik będzie dodany do twojej bazy newslettera.

Jak często wysyłać takie e-maile do osób zapisanych na newsletter? Ważna jest tutaj regularność, ale nie możesz też wysyłać takich maili zbyt często. Najczęściej pojawia się sugestia, by wysyłać e-mail do swojej bazy subskrybentów raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie i jest to dobra praktyka.

Podsumowując

Konkurencja wśród deweloperów, szczególnie w dużych miastach, jest spora. Więksi deweloperzy mają odpowiednio duże budżety na marketing zarówno w mediach tradycyjnych jak i w internecie. Nie znaczy to jednak, że ty jako mały deweloper nie masz tutaj szans.

Wręcz przeciwnie.

Kładąc nacisk na promocję w internecie masz szansę dotarcia do odpowiednio dużej grupy odbiorców przy relatywnie małych nakładach finansowych. Przede wszystkim ważne są social media, odpowiednio prowadzone profile na Facebooku i Instagramie. To powinien być twój priorytet przy budowie strategii marketingowej.

Większą część budżetu marketingowego przeznacz na reklamę w ramach Facebooka i Instagrama. Kolejną część budżetu przeznacz na reklamy w Google Ads.

Nie zapominaj o optymalizacji i prowadzeniu profilu Google Moja Firma.

Ważna jest również sama strona internetowa twojej inwestycji. Powinna być przejrzysta i wyróżniać się na tle konkurencji. To w końcu często z pomocą strony internetowej będziesz sprzedawał i to ona będzie odpowiedzialna za konwersję.

Jeśli dysponujesz odpowiednio większym budżetem możesz zadbać o optymalizację i pozycjonowanie swojej strony internetowej. Aczkolwiek w szczególnie w dużych miastach pozycjonowanie strony dewelopera może być kosztowne i tutaj musisz sam rozważyć czy ma to sens w twoim przypadku. Pozycjonowanie w mniejszych miejscowościach jest bardziej opłacalne i będzie miało sens.

Zwróć uwagę na opinie. To na ich podstawie wielu klientów dokonuje decyzji o inwestycji, o kupnie mieszkania. Staraj się zachęcać zadowolonych klientów do wystawienia opinii na Facebooku, twojej stronie internetowej, na profilu Google Moja Firma.

Jak widzisz, nie wspomnieliśmy w ogóle o marketingu z pomocą telewizji, radia, z lokalnych gazet. W dzisiejszych czasach to Internet powinien być Twoim priorytetem jeśli chodzi o promocję i budowę marki. Dzięki temu masz też z czasem nawiązać skuteczną rywalizację z większymi konkurentami.

Mamy nadzieję że poradnik był pomocny. Jeśli potrzebujesz pomocy w marketingu swojej inwestycji budowlanej, skontaktuj się z nami!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*