SaaS – Software as a Service (oprogramowanie jako usługa) – co to jest, jak działa

Software as a Service (oprogramowanie jako usługa) to sposób dostępu do oprogramowania przez używanie chmury z odpowiednimi danymi. Tego typu rozwiązanie potrzebuje rzecz jasna stałego połączenia z Internetem i polega na płaceniu ustalonej cyklicznej opłaty w ramach abonamentu. Różni się zatem od zakupu klasycznego oprogramowania, za które na początku płaci się znacznie więcej. Właścicielem software’u jest w tej sytuacji nie użytkownik, a dostawca usługi, co ma zarówno wady, jak i zalety.

Plusy i minusy używania rozwiązania typu SaaS

Ograniczenie wydatków to jedna z największych zalet oprogramowania w chmurze. Regularny abonament to bowiem jedyna opłata, jaką należy wnosić. Nie trzeba zatem ponosić żadnych kosztów dodatkowych, na które składają się działanie serwerowni wraz z zatrudnieniem programistów oraz usuwanie ewentualnych usterek. Błędy spadają bowiem na dostawcę usług i użytkownika one nie dotyczą. Oprócz tego, aby rozpocząć korzystanie z SaaS, nie trzeba dostosowywać sprzętu, ani wprowadzać zmian i jest możliwe w zasadzie od ręki.

Dość poważny minus to wymagany ciągły dostęp do Internetu, a jak wiadomo, czasami zdarzają się awarie. Część osób nie ma także zaufania do zewnętrznych przedsiębiorstw i nie chce powierzać im swoich danych. Warto tu zaznaczyć, że w przypadku zaufanych i wiarygodnych firm nie trzeba obawiać się o wyciek lub brak prywatności.

Inne hasła w słowniku:

O

P

R

S

T

U

V